WordPress 5.5 Ekcstine

Sierpniowa aktualizacja WordPress’a do wersji 5.5, którą autorzy nazwali “Ekcstine” na cześć muzyka Billy’ego Eckstine zyskała kilka ciekawych rozwiązań ułatwiających codzienną pracę zarówno administratorom serwisów jak i deweloperom.

Wprowadzone zmiany głównie skupiają się wokół edytora blokowego Gutenberg. Z jego poziomu użytkownicy będą mogli edytować publikowane obrazy, a nie jak było do tej pory, że mogli to robić jedynie z poziomu menedżera mediów. Dodano bardzo przydatne rozwiązanie jakim jest podgląd zawartości edytowanej podstrony na różnych urządzeniach. Przełoży się to na zachowanie zasad responsywności, poprzez odpowiednie dobranie właściwego wyglądu wszystkich elementów na różnych rozmiarach ekranów. Wśród usprawnień należy również wymienić katalog blogów, który uwzględnia kategorie i kolekcje bloków, a także umożliwia wyszukiwanie, instalacje oraz wstawianie bloków wykonanych przez innych deweloperów.

Oprócz nowych możliwości edytora Gutenberg osoby pracujące nad nową wersją WordPress’a wprowadziły dwie bardzo ciekawe funkcje, które już dawno powinny znaleźć się w tym popularnym CMSie. Mowa tutaj o tworzeniu map witryny w formacie XML oraz o opóźnionym ładowaniu obrazków – lazy loading.

Wartą uwagi jest dodatkowa opcja, która także została dostarczona przez deweloperów WordPress’a – jest to możliwość wybrania dowolnych wtyczek i motywów, które mogą być automatycznie aktualizowane. W tym miejscu jednak ostrzegam mniej doświadczonych użytkowników tej platformy przed tym rozwiązaniem. Pamiętajcie, żeby zawsze wykonywać kopię plików oraz kopię bazy danych. Będziecie mogli zawsze wrócić do poprzedniej wersji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *