Porównanie: WordPress.com vs WordPress.org

WordPress, potocznie odnoszący się do dwóch platform WordPress.com i WordPress.org, dwóch, warto zaznaczyć, różnych platform internetowych. Często są one mylone, a czym tak naprawdę się różnią? Przede wszystkim WordPress.com hostowany jest na serwerze WordPress’a, a dla CMS’a WordPress.org niezbędna jest swoja domena oraz hosting. Zarówno WordPress.com jak i WordPress.org docelowo pozwalają na uruchomienie witryn internetowych, zasadniczo jednak się różnią, sposobem ich uruchomienia jak i funkcjonalnościami, możliwościami, edycją i korzyściami płynącymi z ich działania.

WordPress.com

WordPress.com jest jedną z najpopularniejszych platform blogowych. W tym przypadku jest to oprogramowanie online, gdzie do założenia strony internetowej potrzebna jest tylko rejestracja. Nie trzeba martwić się o domenę, hosting, nie trzeba także posiadać żadnej wiedzy informatycznej. Założenie bloga jest intuicyjne i przyjazne dla każdego. Podstawowa wersja jest bezpłatna, istnieją jednak na ten moment posiadające więcej możliwości 4 wersje hostingu: Personal, gdzie opłata miesięczna wynosi 14 zł, Premium po 33 zł, Bussiness za 96 oraz eCommerce z opłatą w kwocie 172 zl. Wszystkie funkcjonalności wchodzące w skład wymienionych modeli możemy znaleźć na oficjalnej stronie https://wordpress.com/pricing/.

WordPress.com – zalety

 1. Zdecydowanie największą zaletą WordPress’a jest łatwość jego obsługi. Do utworzenia prostej strony internetowej potrzeba tylko rejestracja.
 2. Nie trzeba się także martwić o pojemność hostingu, otrzymujemy do 3 GB, co dla bloga czy wizytówki w zupełności wystarczy.
 3. Pracownicy WordPress’a dbają za nas także o bezpieczeństwo strony, nad portalem działa wielu pracowników, można się bezpiecznie logować, WordPress.com posiada bowiem także certyfikat SSL.
 4. Tak samo wszelkie aktualizacje oraz kopia bezpieczeństwa są automatyczne.

WordPress.com – wady

WordPress.com posiada jednak sporo ograniczeń.

 1. Przede wszystkim pozwala on na działania, jakie dopuszcza właściciel hostingu, użytkownik strony ograniczony jest pakietem, jaki posiada.
 2. Wszelkie naruszenia regulaminu mogą skutkować usunięciem strony.
 3. WordPress.com głównie pozwala na korzystanie z subdomeny – twojanazwa.wordpress.com, co nie zawsze wygląda profesjonalnie.
 4. W tym przypadku nie mamy także możliwości zarobku. Na stronie wyświetlane są tylko reklamy WordPressa, z których właściciel strony nie czerpie korzyści.
 5. Jeśli chodzi o wtyczki, motywy, w wersji bezpłatnej również są ograniczone.
 6. Kolejna kwestia, bezpłatny WordPress.com nie pozwala na integrację z Google Analytics, dołączeniem wtyczek Płatności i wielu innych.

WordPress.org

WordPress.org zasadniczo pozwala na więcej, więcej swobody w tworzeniu własnej witryny internetowej. Może to być strona, sklep internetowy, portal społecznościowy, czy ogłoszeniowy itp. Mamy szersze możliwości w tworzeniu. Warto zaznaczyć, że jest to przede wszystkim CMS open source’owy, mamy zatem dostęp do kodu i możliwość jego modyfikowania.
W tym przypadku CMS należy pobrać z oficjalnej strony, a potem zainstalować na swoim serwerze i wykupionej domenie internetowej. Tutaj zachodzi zasadnicza różnica względem WordPress.com, posiadając witrynę na swoim serwerze, nikt za nas nie decyduje co możemy, a co nie. Oczywiste jest poniesienie kosztu za hosting oraz domenę.
Co do podobieństw, istnieją funkcjonalności bezpłatne, ale również bardziej zaawansowane i spersonalizowane, za które należy uiścić opłatę.

WordPress.org – zalety

 1. Ogromną zaletą WordPress.org jest jego łatwość w obsłudze. Mimo potrzeby większej wiedzy technicznej, w Internecie można znaleźć wiele poradników co do instalowania czy modyfikowania witryn. Właściciel strony może dokonywać zmian w prosty sposób, z poziomu panelu administratora, w tym i z urządzeń mobilnych.
 2. Posiadając odpowiednią wiedzę, można edytować i całkowicie spersonalizować stronę pod swoje indywidualne potrzeby.
 3. Co jeszcze jest istotne, można korzystać z własnej domeny oraz mamy dostęp do bazy danych oraz FTP.
 4. Istnieje możliwość instalacji różnych wtyczek motywów, jakie tylko można znaleźć w Internecie.
 5. Ta platforma umożliwia także zarabianie, właściciel strony sam decyduje o reklamach i współpracy z innymi.
 6. Dodatkowo strony tworzone w WordPress.org są zgodne ze standardami SEO, co przyczynia się do lepszych wyników w wyszukiwarce.

WordPress.org – wady

Do minusów WordPress.org możemy zaliczyć konieczność dbania we własnym zakresie o bezpieczeństwo strony oraz kopię zapasową i aktualizacje, które nie włączają się automatycznie. Ze względu na możliwości jakie daje ten CMS, często niezbędny jest coraz to lepszy, a co za tym idzie droższy hosting.

WordPress.com czy WordPress.org – porównanie

Porównując podstawowe wersje obu platform:

WordPress.comWordPress.org
hosting i domenahosting zapewniony, w wersji podstawowej subdomena.wordpress.comniezbędny własny hosting oraz domena
uruchomienieniezbędna tylko rejestracjapobranie oprogramowania i instalacja
dostęp do kodunietak
zakres możliwościograniczenie co do działania wynikające z posiadanego pakietu, działania tylko te, na które pozwala właściciel hostingu – WPdostęp do pełnego konta administratora, możemy zarządzać wszystkimi ustawieniami bloga, i dowolnie go konfigurować
dostęp do FTP i bazy danychnietak
szablony i wtyczkitylko podstawowe dostępne wtyczki i szablony, brak możliwość używania własnychmożliwość korzystania z własnych i dowolnych szablonów i wtyczek
reklamy i zarobektylko reklamy WordPress’a, brak zarobkumożliwość własnych reklam i możliwość zarobku
aktualizacje i bezpieczeństwoautomatyczne, dbają pracownicy WordPress’awe własnym zakresie

WordPress.com czy WordPress.org – co wybrać?

Wybór pomiędzy WordPress.com, a WordPress.org zależy wyłącznie od wymagań i celów, jakie stawiamy naszej witrynie internetowej.
Jeżeli zależy nam tylko na prostej stronie, wizytówce czy blogu, WordPress.com jest na pewno wystarczający. Użytkownik najniższym kosztem może spróbować własnych sił w internecie i w prosty sposób sam stworzyć swoją stronę. Bezpłatna platforma pozwala na wystarczająco dużo, a przy tym zapewni niezbędną pomoc.
Jeśli natomiast chcemy zbudować bardziej złożoną stronę, portal czy sklep internetowy niezbędne jest korzystanie z WordPress.org. Właściciel strony musi być jednak bardziej świadomym użytkownikiem. Jest to rozwiązanie jakie wykorzystuje sporo firm.
Jedno jest pewne WordPress daje bezpłatnie spore możliwości, które każdy może dla siebie wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *