Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to protokół sieciowy, który świadczy o wiarygodności domeny lub i domeny i jej właściciela. To powszechny standard szyfrowania przesyłania danych w Internecie. Zapewnia on poufność wszystkim przesyłanym informacjom pomiędzy użytkownikiem, a serwerem. Z racji tego, że Certyfikat SSL został opracowany jako uniwersalny protokół, szyfruje połączenia ze stroną internetową, serwerem FTP ale i może być odpowiedzialny także za szyfrowanie połączenia z serwerem poczty elektronicznej.
Ta gwarancja poufności udzielana jest przez niezależnego wystawcę.
Certyfikat SSL szybko zyskał na popularności, głównie dzięki swojej skuteczności przy równoczesnej prostocie działania i instalacji.

Po co stosuje się certyfikat SSL?

Jak już wyżej zostało wspomniane Certyfikat SSL szyfruje informacje przesyłane w Internecie. Można spokojnie rzec, że powinien być kupiony dla każdej witryny internetowej. Wymagają tego bowiem przeglądarki internetowe, które za w pełni bezpieczne uznają tylko witryny z zainstalowanym Certyfikatem SSL. Brak Certyfikatu SSL, po pierwsze źle wpływa na wiarygodność witryny i jej pozycjonowanie, jak i po prostu na wizerunek danej witryny.
Istnienie lub brak certyfikatu widać na pierwszy rzut oka po wyświetleniu witryny. W lewym górnym rogu, obok adresu witryny w przeglądarce, widoczna jest kłódka – zamknięta, kiedy połączenie jest bezpieczne lub otwarta – kiedy połączenie nie jest zabezpieczone. Po kliknięciu w symbol kłódki, wyświetlone zostaną informacje o połączeniu. Różnicę w połączeniu widać także w adresie strony – http vs https, adres strony bezpiecznej zaczyna się od ‘https’, z angielskiego Hypertext Transfer Protocol SECURE.
Certyfikat SSL został jednym z podstawowych zabezpieczeń, kiedy w życie weszło rozporządzenie RODO, chroni on m.in. dane osobowe jakie każdy z nas przesyła np. w formularzu kontaktowym na stronie, czy przesyła dane kupując coś w sklepie internetowym. Nasze dane nie trafią w niepowołane ręce, a tak jak wyrażamy zgodę na stronach internetowych, do jego administratora. Certyfikat SSL rejestrowany jest dla konkretnej witryny, i posiada dokładne dane wraz z teleadresowymi właściciela.

Gdzie kupić Certyfikat SSL?

Certyfikat SSL można kupić niemalże od każdej firmy hostingowej, jeśli natomiast firma, z którą już współpracujemy nie oferuje Certyfikatu SSL, można go kupić bezpośrednio u wystawcy certyfikatu. w Internecie można znaleźć wiele witryn oferujących certyfikaty SSL. Niektóre nawet oferują podstawowe Certyfikaty SSL za darmo, wystarczają one jednak tylko dla prostych stron. Chcąc zabezpieczyć rzetelniej bardziej zaawansowane witryny należy zapłacić za odpowiedni Certyfikat. Istnieją różne Certyfikaty SSL, ich wystawcy oferują różnego typy szyfrowania, różne stopnie zabezpieczeń czy różne wartości gwarancji. Taki certyfikat wykupuje się na określony czas, potem trzeba go przedłużać bądź wykupić inny typ.

Jak zainstalować Certyfikat SSL?

Jeśli wykupimy Certyfikat SSL u naszego administratora hostingu, w zasadzie nie musimy nic robić. Administrator może zainstalować Certyfikat za nas, niektórzy oferują wystawienie i zainstalowanie Certyfikatu SSL automatycznie po jego zamówieniu i opłaceniu usługi.
Posiadając dostęp do Direct Admina, można samemu wkleić wygenerowany klucz Certyfikatu SSL i go zainstalować.

Rodzaje certyfikatów SSL

Wyróżniamy 3 główne rodzaje Certyfikatów SSL:

Certyfikaty klasy DV

Certyfikat SSL typu DV to najprostszy rodzaj zabezpieczenia, który potwierdza prawo do posługiwania się daną domeną, jej autentyczność oraz zapewnia poufność przesyłu danych w obrębie tej witryny. Certyfikat SSL DV można uzyskać za darmo bądź jest dosyć niedrogi. Istnieje także możliwość wykupu obsługi dla subdomen, wtedy opłata jest nieco wyższa. Proces jego instalacji często jest automatyczny i trwa do kilkunastu minut. Ten typ Certyfikatu SSL powinny posiadać witryny korzystające z CMS’a, nieskomplikowane, głównie dla procesów logowania, komentowania czy formularzy kontaktowych.

Certyfikaty klasy OV

Ten typ Certyfikatu SSL pozwala na wyższy poziom zabezpieczenia, stwierdza autentyczność domeny oraz tożsamość jej właściciela.
Certyfikat SSL OV jest już droższy ale i posiada gwarancję pieniężną. Ten typ sprawdzi się w bardziej zaawansowanych portalach, sklepach internetowych czy serwisach rezerwacji.

Certyfikaty klasy EV

Klasa EV jest certyfikatem zapewniającym najwyższy stopień zabezpieczenia.
Wskazany jest dla witryn, które przechowują dane wrażliwe, które posiadają szczególną odpowiedzialność związaną z posiadaniem i dostępem do tych informacji, tj. np stron banków, czy nawet największych serwisów hotelowych. Firmy ubiegające się o ten typ certyfikatu są wyjątkowo dokładnie sprawdzane przez Urząd Certyfikacji. Posiadanie tego certyfikatu widoczne jest patrząc na wyświetlaną na zielono nazwę firmy właściciela domeny przy jej adresie w przeglądarce internetowej.
Certyfikat SSL EV w związku z zaawansowaniem zabezpieczeń jest najdroższy ale i gwarantuje najwyższą rekompensatę w razie niepowodzenia.

Dlaczego warto zastosować certyfikat SSL?

Warto podsumować i wyliczyć szereg korzyści jakie niesie posiadanie Certyfikatu SSL:

Wiarygodność i integralność danych

Certyfikat SSL zapewnia wiarygodność przesyłanych danych, co oznacza, że proces uwierzytelniania danych daje możliwość weryfikacji tożsamości i serwera i użytkownika. To daje to pewność, że przesyłane dane trafiają do odpowiedniego odbiorcy oraz gwarantuje poufność i integralność tych danych. Certyfikat SSL zapewnia także zgodność działania wg Rozporządzenia RODO. Nawet w sytuacji próby przechwycenia danych czy ich zmiany, dane poufne, takie jak np. numery kart bankowych, adresy, nie zostaną odczytane, nie ma możliwości także ich edycji.
Warto także ponownie zaznaczyć, że Certyfikaty SSL w zależności od wykupionego rodzaju, oferują finansową gwarancję.

Dodatkowe zabezpieczenie przed phishingiem

Warto także wspomnieć o zjawisku phishingu, czyli metodzie oszustwa, gdzie przestępca podszywa się pod daną instytucję, w tym przypadku stronę internetową, wyświetlając użytkownikowi łudząco podobną stronę do doskonale mu znanej witryny, w celu przechwycenia np. loginu i hasła. Użytkownik może odróżnić stronę prawdziwą od fałszywej właśnie dzięki wyświetlanej kłódce bądź początku adresu strony.

Zaufanie do serwisu

Jak już wyżej zostało zaznaczone, posiadanie Certyfikatu SSL jest widoczne na pierwszy rzut oka przy adresie strony w przeglądarce internetowej. Odwiedzający daną witrynę wie czy jest ona bezpieczna czy nie. Zabezpieczona strona jest lepiej postrzegana przez użytkowników Internetu, swobodniej z niej korzystają, płacąc za zakupy czy przesyłając dane na stronie bankowej istnieje większa pewność, że dane są bezpieczne. Taka strona zdecydowanie wzbudza zaufanie. A co za tym idzie, no. w sklepach internetowych zaufanie przeobrazi się w wyniki finansowe sklepu.

Wpływ na SEO

Posiadanie Certyfikatu SSL jest istotnym aspektem wpływającym na widoczność strony w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Nie spowoduje on od razu wysokich pozycji, jednak protokół https według wyszukiwarki jest bardziej bezpieczny dla użytkowników i dlatego jest bardziej promowany. Zatem jeśli tylko zależy nam na wysokich wynikach, certyfikat jest niezbędny.

Globalny standard zabezpieczeń

Certyfikaty SSL stanowią obecnie najlepszy sposób zabezpieczeń witryn internetowych stosowany na całym świecie. Dane dzięki nim są w pełni zaszyfrowane a ich używanie tylko potwierdza bezpieczeństwo i poziom danej firmy. Uznawany jest on bowiem za podstawę w wiarygodności już na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *