Co to jest WordPress?

WordPress to dziś najpopularniejszy CMS – system do zarządzania treścią w Polsce i na świecie. Daje on ogromne możliwości przy tworzeniu witryn internetowych, zarówno stron i jak i sklepów. Ogromna ilość wtyczek i dodatków wpływa na szerokie możliwości WordPressa. Ten open source’owy CMS jest udoskonalany przez tysiące programistów z całego świata, a jego prostota i funkcjonalności pozwalają na korzystanie z niego dosłownie każdemu. Nie trzeba posiadać wiedzy technicznej, nie trzeba umieć programować, wystarczy zaznajomić się z panelem administracyjnym WordPress’a aby móc tworzyć i modyfikować witryny internetowe. Jego podstawowe funkcjonalności są bezpłatne, za bardziej skomplikowane funkcje czy dodatki trzeba zapłacić, jednak nie są to kwoty, które zwalają z nóg. Dzięki możliwościom WordPressa, możemy np. dodać forum, zarządzać newsletterem czy dodawać sposoby dostawy do sklepu internetowego.

Różnice między: WordPress.org a WordPress.com

Mówiąc o WordPress’ie należy na początku zaznaczyć, że mamy do wyboru dwie platformy: WordPress.com oraz WordPress.org. Czym się one różnią?
Przede wszystkim do CMS’a WordPress.org potrzebujemy własnej domeny oraz serwera. Wiąże się to jeszcze z wieloma cechami odróżniającymi oba systemy.

Zacznijmy jednak od WordPress.com

Ta platforma pozwala na stworzenie strony internetowej bez martwienia się o zakup domeny oraz hostingu. Można wytłumaczyć w prosty sposób, że działa jak platformy blogowe takie jak np. Blogspot czy Tumblr. WordPress.com jest liderem tego typu witryn. Do założenia strony niezbędna jest tylko rejestracja. Czyli osoba nieposiadająca praktycznie żadnej wiedzy technicznej, a umiejąca poruszać się w Internecie poradzi sobie z założeniem prostej strony i po kilku kliknięciach może publikować treści.

WordPress.com jednak ma wiele minusów i ograniczeń:

 • można wykonywać działania, na które pozwala właściciel hostingu, czyli WordPress
 • przede wszystkim pozwala on tylko na korzystanie z sudomeny np. – twojanazwa.wordpress.com
 • nieuniknione są reklamy WordPressa, z których właściciel strony nie ma żadnych korzyści. Aby pozbyć się reklam, trzeba wykupić wersję płatną.
 • brak możliwości zarobienia na stronie, brak możliwości podłączenia swoich reklam
 • trzeba korzystać z wtyczek i motywów z repozytorium WordPressa, nie można ich samodzielnie uploadować, ewentualnie tylko wykupując wyższą wersję platformy
 • brak możliwości integracji platformy z modułami ecommerce, płatnościami czy kodem Google Analytics.
 • naruszenie regulaminu może skutkować nawet usunięciem strony

Jeśli chodzi o plusy, WordPress.com automatycznie posiada certyfikat SSL, dzięki czemu połączenie jest szyfrowane, a witryna jest zabezpieczona. Nie musimy się także przejmować awariami serwera, czy ich pojemnością. Otrzymujemy do 3 GB przestrzeni dyskowej hostingu, co powinno wystarczyć dla prostych stron. To samo się tyczy aktualizacji czy kopii bezpieczeństwa, pracownicy WordPressa sami o nie dbają.

Przejdźmy teraz do WordPress.org

Zdecydowanie daje większe możliwości i na nim będzie skupiony ten artykuł. Należy go pobrać z oficjalnej strony i zainstalować na swoim serwerze i domenie internetowej, a dzięki temu mamy nieograniczone możliwości, tworzymy witrynę wg swoich upodobań. Nasz serwer, więc nikt nie decyduje, co możemy umieszczać na naszej witrynie. Mamy nad nią pełną kontrolę, wszystkie dane należą do nas. Oczywiste jest to, że musimy opłacać domenę i hosting, jednak CMS WordPress.org jest darmowy, otwarty i łatwy w obsłudze. Możemy pobierać i darmowe wtyczki czy szablony ale i płatne, jeśli zachodzi potrzeba bardziej zaawansowanych czy spersonalizowanych rozwiązań. Na tej platformie przede wszystkim możemy zarabiać. Nie ma ograniczeń co do reklam, właściciel strony sam decyduje o rodzaju reklam, ich umieszczeniu itd.
Szerzej omówimy tę platformę w całym artykule.

Dlaczego WordPress jest wart uwagi?

A to dlatego, że jest:

Łatwy w obsłudze

Po pierwsze, nie bez powodu WordPress stał się najpopularniejszym CMS’em na świecie, jest przede wszystkim prosty i intuicyjny. Może korzystać z niego każdy, nie znając języków programowania i innej wiedzy technicznej. Jest dostępny w wielu wersjach językowych, w tym w języku polskim. Każdy może stworzyć witrynę internetową w szybki i przyjemny sposób. Trzeba tylko wykupić domenę i hosting, na którym to należy zainstalować pliki ze strony WordPress.org. Po udanej instalacji należy się zalogować się i dzięki intuicyjnemu panelowi zacząć tworzyć swoją witrynę.

Mobilna obsługa

Dodatkowym atutem WordPress’a, jest fakt, iż wszelkich działań na swoich witrynach można dokonywać z poziomu urządzeń mobilnych. Z telefonu czy tabletu można dopełniać wszelkich modyfikacji, dodawać nowe informacje, dodatki.

Bezpłatny

Podstawowe funkcje WordPressa, które w zupełności wystarczą do stworzenia strony internetowej czy sklepu internetowego są bezpłatne. Bardziej wymagający mogą skorzystać z dodatkowych wtyczek czy możliwości, za które trzeba zapłacić. Za darmo można pobrać system, zainstalować go i modyfikować. Bardzo istotne jest to, że panel WordPressa przypomina na bieżąco o darmowych aktualizacjach systemu i wtyczek. Warto także pamiętać, że w Internecie znajduje się mnóstwo darmowych pomocnych kursów, filmów czy blogów tworzonych przez sympatyków WordPress’a.

Funkcjonalny

WordPress jak już było wspomniane, znany jest ze swoich szerokich możliwości. Ma szereg funkcjonalności, które można modyfikować wg swoich potrzeb. Ogrom wtyczek, dodatków pozwala na wiele samodzielnych zmian i rozbudowanie witryn do oczekiwanych rezultatów.

Codziennie wielu programistów, freelancerów i innych osób pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które potem każdy użytkownik może wykorzystać dla siebie.
WordPress daje niemalże nieograniczone możliwości tworzenia i modyfikowania witryn internetowych, w tym także sklepów, dzięki różnego rodzaju pluginom.

Przychylny SEO

Strony tworzone w WordPressie pomagają prowadzenie działań SEO. Witryny te są zgodne ze standardami SEO, niezbędnymi do pozycjonowania w wynikach wyszukiwania w Google. WordPress indeksuje nowe wpisy i jest przychylny urządzeniom mobilnym. Dodatkowe wtyczki, które możemy dodawać, pomagają pozycjonerom. Bardziej zaawansowane wtyczki mogą nawet zautomatyzować część pracy przy pozycjonowaniu.

Motywy / Theme

Wygląd naszej witryny internetowej możemy w prosty sposób zmieniać dzięki motywom. W Internecie możemy znaleźć ich mnóstwo. Są wersje zarówno bezpłatne, jak i płatne. Zmiana wyglądu strony jest prosta ale już wybór odpowiedniego motywu nie jest taki łatwy. Wszystko zależy od naszych potrzeb i doświadczenia. Płatne wtyczki, można śmiało stwierdzić, są bardziej doprecyzowane, zazwyczaj posiadają większe wsparcie merytoryczne, dostępne są instrukcje, aktualizacje. Jednak wiadomo i w wielu przypadkach wystarczą darmowe motywy.
Przy wyborze i przeszukiwaniu Internetu (a stron z motywami WordPress jest miliony) warto jednak zwrócić głównie uwagę na pewne rzeczy.
Po pierwsze wygląd. Jak to bywa z większością rzeczy na świecie, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Tak samo i przy witrynie internetowej, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na kolorystykę, zdjęcia, ale i na użytą czcionkę, rozmieszczenie skrótów, ikon, czy posługiwanie się stroną jest proste i intuicyjne.
Po drugie istotna jest funkcjonalność oraz aspekty techniczne motywów. W dużym skrócie, funkcjonalności zależne są od naszych potrzeb,, a aspekty techniczne na jakie warto spojrzeć, to m.in. responsywność, przychylność SEO, wydajność strony – wszystko to można zbadać na wersjach demo przy pomocy dostępnych narzędzi, które łatwo znajdziemy w wyszukiwarce. Jak widać na wiele aspektów należy zwrócić uwagę i zastanowić się, czego dokładnie nam potrzeba.

Wtyczki / Pluginy

Pluginy to dodatki instalowane do Wordress’a jako tzw. wtyczki. Nie są obowiązkowe ale na pewoa są przydatne. To dzięki nim m.in. WordPress jest tak popularny. One sprawiają, że jest tak elastyczny, a możliwości tworzenia witryn internetowych w tym systemie są niemal nieograniczone. Wtyczki mają szerokie zastosowanie i wiele możliwości, ich szeroki wachlarz podaje wiele gotowych rozwiązań, od dodania np. połączenia z Facebookiem, formularza kontaktowego do zaawansowanych pomocy w sprzedaży, dodawania sposobów dostawy, dodania strony do Google Analytics, pomocy w działaniach SEO, bezpieczeństwa strony itp. A wszystko często sprowadza się do zainstalowania i włączenia wtyczki w panelu administracyjnym.
W Internecie znajdziemy wiele pluginów, dlatego przed ich wyborem warto się zastanowić co naprawdę jest nam niezbędne aby nie zaśmiecać systemu WordPress a optymalnie go wykorzystać.

WordPress w liczbach

Do WordPress’a najlepiej zachęcą liczby:

 • 35% witryn internetowych tworzonych jest przy pomocy WordPress’a
 • Z setki najistotniejszych stron internetowych prawie 15% to strony na WordPress’ie
 • WordPress obejmuje ponad 60% rynku CMS’ów
 • Ze strony WordPress.org można pobrać ponad 4 tysiące darmowych motywów oraz ponad 54 tysiące wtyczek
 • Strony na WordPress’ie co miesiąc uzyskują około 20 miliardów wyświetleń a publikowanych jest na nich blisko 70 milionów postów

Jaką stronę można stworzyć za pomocą WordPress?

WordPress jest CMS’em, na którym można zbudować każdego rodzaju witrynę internetową. Począwszy od prostego bloga, wizytówki firmy skończywszy na sklepie internetowym.
Poniżej przykłady, co możemy stworzyć dzięki temu systemowi.

 • Blog
 • Strona firmowa / korporacyjna
 • System rezerwacji
 • System zamówień online dla restauracji
 • Portal społecznościowy / forum dyskusyjne
 • Portal ogłoszeniowy
 • Kurs e-learningowy
 • Sklep internetowy / e-commerce
 • Serwis premium

Podsumowanie

WordPress to potężne narzędzie, jeszcze kiedy umie się wykorzystać jego potencjał. Wiele osób na całym świecie go doceniło. Artykuł w dużym skrócie przedstawia jego możliwości, jednak doskonale pokazuje, że każdy może go wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *