Co to jest Adres IP – definicja

Adres IP (z ang. Internet Protocol) to identyfikator, unikalny numer, pozwalający na identyfikację danego urządzenia, zbioru różnych urządzeń bądź sieci dla urządzeń w sieci publicznej – Internecie czy sieci lokalnej. Obecnie używane są dwa formaty adresów IP – IPv4 i IPv6.

Wyróżniamy dwa rodzaje adresów IP:

  1. Stały adres IP- gdzie ciąg cyfr jest stały, niezmienny i identyfikuje urządzenie np. serwer na stałe, zaznaczając, że może korzystać z niego więcej użytkowników.
  2. Dynamiczny IP, zmienny – w tym przypadku numer identyfikacyjny zmienia się przy ponownym, kolejnym połączeniu urządzenia z siecią lub co dobę. I tak np, po przerwie w dostawie prądu, czy resecie routera, adres IP zmienia się.

IP zatem nie zawsze jest identyfikatorem konkretnego użytkowania i urządzenia. Tym bardziej dzieje się to dlatego, że w ciągu dnia każdy przebywa w różnych miejscach i korzysta z różnych sieci Wi-fi, a adres IP nie jest przypisany do konkretnego urządzenia. Oczywiście jest możliwe zidentyfikowanie i użytkownika i urządzenia, wymaga to jednak dostępu do poufnych danych, co nie jest dostępne dla zwykłego użytkownika Internetu.

Do czego służą adresy IP

Adres IP, w skrócie pozwala łączyć się urządzeniom w Internecie bądź sieci lokalnej. Umożliwia on znaleźć dane urządzenie pośród miliardów innych urządzeń podłączonych do Internetu bądź innych urządzeń w danej sieci lokalnej. Pozwala na rozpoznanie systemu przez inne systemy połączone poprzez protokół internetowy.

Budowa adresu IP

Wykorzystywane obecnie formaty IPv4 i IPv6 różnią się nieco budową.

Pierwsze z nich są 32-bitowej długości, zapisywany za pomocą 4 oktetów oddzielonych kropką.
Przykład adresu IP w postaci dziesiętnej i binarnej
92.168.1.13 – 11000000.10101000.00000001.00001101

Drugie z nich zaczęły być używane ze względu na wyczerpujące się możliwości IPv4, a coraz większą ilość urządzeń w sieci. Adresy IPv6 mają długość 128 bitów, w postaci szesnastkowej rozdzielonej za pomocą dwukropków na osiem 16-bitowych sekcji adresu.
Przykład: 2001:0db8:0000:0001:0001:0000:0000:0001

Jaki jest mój adres IP?

Nasza każda aktywność w Internecie wymusza ujawnienie naszego IP serwerowi strony, którą np oglądamy, sklepu, w którym robimy zakupy, bez tego dany serwer “nie wiedziałby” gdzie wysłać odpowiedź na dane przez nas zapytanie.

Jak możemy się dowiedzieć, jak wyświetlamy się innym?

W Internecie można znaleźć wiele stron, na których, tylko po wejściu na tę stronę możemy sprawdzić własny publiczny adres IP. Nic prostszego.
Przykłady takich stron:
https://www.expressvpn.com/pl/what-is-my-ip
https://ip-info.org/pl/
Tylko po kliknięciu w link odczytamy swoje IP.

Pozycjonowanie a adres IP

Dla pozycjonerów stron adres IP serwera, na którym strona ma hosting, jest istotnym elementem wpływającym na pozycję tej strony w wynikach wyszukiwania. Każdy serwer ma swoje IP, a pod tym jednym adresem może być hostingowane wiele stron internetowych. To z kolei wpływa niekorzystnie na pozycjonowanie stron. Algorytm wyszukiwarek bowiem może wtedy powiązać kilka stron z jednego źródła, co z kolei może spowodować spadek pozycji w wynikach wyszukiwania. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, u dostawcy hostingu można, nawet należy zamówić usługę oddzielnego adresu IP. Strona wtedy uzyska oddzielne IP przy zachowaniu skuteczności pozycjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *